22 évvel ezelőtt, 2000 február első napjaiban érte el a Tiszát a Szamoson keresztül az a nagymértékű cianidos és nehézfém szennyezés, amelyet Romániában, a Nagybánya melletti román-ausztrál tulajdonú AURUL bányavállalat okozott.
A cianid koncentráció olyan magas volt a Tisza vizében, hogy február 9-én az esti órákban – amikor szennyeződés elérte Csongrádot – a Tisza parton tartózkodó emberek keserű mandulára emlékeztető maró hatást éreztek a torkukban.
A szennyeződés Európában példa nélküli ökológiai katasztrófának számított, amely nagy károkat okozott a Tisza élővilágában – többek között 130 tonna haltetemet szedtek össze a Tisza folyóból (ennél lényegesen nagyobb mennyiségű hal pusztult el) – ebből a mennyiségből 3 tonnát Csongrádon gyűjtöttek össze.
A Magyar Országgyűlés 2000. június 16-án a TISZA ÉLŐVILÁGÁNAK EMLÉKNAPJÁVÁ nyilvánította február 1-ét.
A Tisza élővilágához hozzátartozik a tiszavirág is, a cianid szennyeződés miatt aggódtunk, hogy lesz-e még tiszavirágzás Csongrádon.
Egyesületünkkel és az Ének- Zenei Általános Iskola (ma Galli János Általános Iskola) Tantestületével 2000. évben úgy döntöttünk, hogy minden év február elején TISZAVIRÁG környezetvédelmi vetélkedőt szervezünk Csongrád és térsége általános iskolák 3-4. osztályos tanulói részére. Ez a vetélkedő példaértékű, mert máshol megyénkben, de még országos viszonylatban sem tudunk ilyen vetélkedő megrendezéséről.
Sajnálattal ez évben a koronavírus járvány miatt nem lehetett megszervezni a hagyományokra visszatekintő vetélkedőt.

Örömünkre szolgál, hogy a Tiszánk kiheverte a katasztrófát, de emlékeznünk kell, mindent el kell követni, hogy hasonló katasztrófa/katasztrófák ne következzenek be.
Csongrád, 2022. február 01.
Deák József
elnök